U ordinaciji se dijagnostika obavlja uz pomoć slijedećih medicinskih uređaja:
- Ultrazvučni kolor dopler aparat Canon-Toshiba Aplio 500 Platinum. Ovo je najmoderni, najsuvremeniji i ujedno pripadnik najviše klase kolor dopler ultrazvučnih aparata koji se proizvodi u Canonu (Toshiba), kao jednom od nekoliko vodećih tvrtki u svijetu koje proizvode ultrazvučne aparate. Ovaj uređaj ima najmodernija softverska rješenja za kolor dopler ultrazvučnu ijagnostiku vrata, dojki, abdomena, krvnih žila, uređaj ima visoko rezolutan power Doppler, color Doppler, ADF, SMI (superb microvascular flow)-za prikaz ogranaka najsitnijih arterija u strukturu tkiva, žarišne promjene u tkivu, zatim elastografije ("strain"-kvalitativna metoda i SWE (share wave alsatography-kvantitativna metoda, Micropure program za otkrivanje patoloških mikrokalcifikata u tkivu vrata i dojke, štitnjače i limfnih čvorova, 3D Smart program za prikaz struktura tkiva, žarišnih promjena i krvnih žila u 3D projekciji, 4D prikaz strutura programom Fly Thrue, kojim se u abdomenu mogu prikazati strukture krvnih žila u abdomenu (v. portem hepatalne vene, abdominalna aorta, žučnjak, mokraćni mjehur , prošireni žučni vodov (d.choledochus)
- EKG srca - Hewllet Packard 200 - U ovoj ordinaciji koristi se EKG aparat Hewlett Packard pagewritter 200i koji ima 12 kanalni ispis elektrokardiograma (zapis snimanja rada srca). Ispis se izdaje na formatu parira A4 a ne na malim trakicama kakve su se nekad koristile tako da je ispis snimljenog EKG-a kvalitetniji i lakši za očitavanje i kasnije čuvanje kod pacijenta.
- Ultrazvučni denzitometar “Sahara” - uređaj za otkrivanje smanjene koštane gustoće tj. osteoporoze putem petne kosti. Aparat je ultrazvučni, što znači da nema rendgenskog zračenja, a njegova namjena je da se na jednostavan način bez bespotrebnog zračenja otkriva osteoporoza u rizičnim skupinama populacije.
ULTRAZVUČNI DENZITOMETAR “Sahara” - uređaj poznate američke tvrtke koja proizvodi uređaje za denzitometriju, služi za određivanje koštane gustoće
Ovo je jedan uređaj za otkrivanje smanjene koštane gustoće tj. osteoporoze putem petne kosti. Aparat je ultrazvučni, što znači da nema rendgenskog zračenja a njegova namjena je da se na jednostavan način bez bespotrebnog zračenja otkriva osteoporoza u rizičnim skupinama populacije.
Pregled za pacijenta je jednostavan i bezbolan. Pacijent stavlja stopalo u za to predviđeni dio na aparatu i nakon nekoliko sekundi dobiva se rezultat mjerenja koji liječniku ukazuje na izostanak ili prisutnost osteoporoze. Rizične skupine kojima je preporučljivo učiniti ovaj pregled su svakako osobe koje u obitelji imaju osteoporozu, zatim ženama u pred ili u menopauzi, ženama kojima je prije nastupa menopauze učinjeno operativno odstranjenje jajnika, zatim kod muškaraca i žena koje su morali/e ili uzimaju kortikosteroide (lijekovi za liječenje reumatskih ili autoimunih bolesti), imunosupresivne ili citostatske lijekove, zatim u oba spola bolesnicima koji liječe poremećaje rada štitnjače (hiper ili hipotireoza), kojima je operativno odstranjena štitna ili doštitna žlijezda (paratiroidna).
Osteoporoza je bolest o kojoj se sasvim sigurno ne znaju svi mogući njezini uzroci ali iako ima rijetko smrtni ishod, treba je poštivati u dijagnostičkom smislu jer prijelomi bedrene kosti ili pucanje kralježaka kod većeg napora ili kašljanja ne samo kod pada, mogu bitno narušiti kvalitetu života a ponekima ugroziti i život (masna embolija nakon prijeloma, dugotrajno mirovanje i imobilizacija - kamenci bubrega, srčane tegobe, zastoji tekućine kod starijih bolesnika pa zatim razvoj fatalnih upala pluća zbog mirovanja).
Liječnici uglavnom ne mjere koštanu gustoću mlađim osobama od 45 godine života, ali ovdje je ponovno važna anamneza s pacijentom, obiteljska anamneza i mogući razlozi koji su uz tegobe koje pacijent ima uzrokovane možda i osteoporozom. Dakle i kod mlađih osoba u dobi od 30-40 godine bez obzira na njihove druge bolesti i obiteljsku anamnezu treba ponekad posumnjati na osteoporozu. Iako je broj oboljelih od osteoporoze u toj dobi vrlo malen, nije zanemariva dob tih potencijalnih bolesnika, a ukoliko se ova bolest ne otkrije što ranije, ima najčešće fatalni završetak (aplastična anemija do koje može doći zbog masovnog narušavanja arhitekture kosti gubitkom koštane mase).
U kostima lubanje, kralježaka, rebara i prsne kosti i zdjelice stvaraju se crvena krvna zrnca, a ukoliko je koštana masa bitno narušena i ne prepozna se osteoporoza kao jedan od uzroka, može doći do nepopravljive anemije (slabokrvnosti) zbog nemogućnosti stvaranja crvenih krvnih zrnaca.
Bitno je pravovremeno dijagnosticiranje osteoporoze jer ona se danas može liječiti, poboljšati koštana masa ili se može zaustaviti daljnje napredovanje ove bolesti.