Ultrazvuk dojki je najjednostaviji, a ujedno vrlo precizan i neinvazivan pregled, ukoliko se pregled obavlja na najnovijem i najsuvremenijem kolor dopler uređaju, koji osim prikaza najsitnijih detalja i eventualnih promjena u ultrazvučnoj slici, ima dodatne mogućnosti prikaza najsitnijih krvnih žilica u strukturi tumorske promjene, 3D prikaza tumora, prikaz mikrokalcifikata, zatim određivanje čvrstoće tumora (kPa) ili brzine prolaza ultrazučnih valova (cm/s) kroz tumor. Ovdje ću prikazati novu metodu kvantitativne elastografije kojom se ultrazvučnim uređajem određuje SR (Strain Rratio), tj. omjer čvrstoće tkiva tumora i okolnog zdravog tkiva i SWE (Shear Wave Elastography) kojom se mjeri čvrstoća tumorskog tkiva ili brzina prolaza ultrazvučnih valova. Ova metoda zasniva se na znanstvenim istraživanjima, koja su pokazala da je čvrstoća karcinoma i brzina prolaza ultrazvučnih valova kroz karcinom veća od čvrstoće i brzine prolaza kroz dobroćudne promjene. Mjerenjem čvrstoće tumorskog tkiva ovom metodom moguće je izbjeći nepotrebnu ciljanu punkciju i biopsije, odnosno utvrditi s velikom sigurnošću je li se radi o karcinomu dojke, što zahtijeva hitnu daljnju dijagnostičku obradu i liječenje.
ELASTOGRAFIJA DOJKE
SHEAR WAVE ELASTOGRAPHY (SWE) TUMORA DOJKI
U ordinaciji se primjenom najnovijeg kolor dopler UZV uređaja obavlja kvantitativno mjerenje čvrstoće čvorova u dojkama. Ovom metodom ultrazvučne dijagnostike moguće je s velikom točnošću razlučiti dobroćudne od zloćudnih promjena u dojkama.
Prikaz nekoliko ultrazvučnih slika učinjenih novim kolor dopler uređajem u bolesnice kojoj je dijagnosticiran rak dojke, bez punkcije i biopsije tehnikom koja SE, SWE, Micropure, SMI Canon (Toshiba) Aplio 500 Platinum.
Na slici je prikazana nepravilna tumorska tvorba u lijevoj dojci na 3 h programu SMI (detekcija najsitnijih krvnih žilica u tumoru) i u B modu
Na slici je lijevo 3D prikaz tumora, desno 3D prikaz prokrvljenosti tumora SMI (Superb Microvascular Flow)
Pregled se obavlja ultrazvučnom sondom, na UZV uređajima najviše klase Canon-Toshiba Aplio 500 Platinum , kojima se obavljaju pregledi u ordinaciji . Softverskim programom čvor koji skeniramo u dojci oboji se prema boji koja kodira čvrstoću tkiva. Sve jako čvrste strukture koje su manje elastične i nestlačive, kakve su karcinomi, kodirane su u ovom uređaju plavom bojoj u Strain Elastografiji (SR), a u Share Wave Elastography (SWE) elastografiji crvenom bojom. Bojanje čvora u elastografiji, liječniku omogućava mjerenje čvrstoće tkiva čvora i oklonog normalnog tkiva dojke, kojim uređaj izračunava omjer čvrstoće oba tkiva i dovivamo SR (Strain Ratio)-omjer čvrstoće zdrvog i bolesnog tkiva (Strain Elastography-SE) i zatim mjerenje (najmanje 5 mjerenja) čvrstoće tkiva u samom čvoru (Share Wave Elastography-SWE), u najčvršćem dijelu čvora . Ultrazvučni uređaj automatski mjeri i obrađuje dobivene podatke i prikazuje srednju vrijednost čvrstoće u kPa ili brzine prolaska ultrazvučnih valova (cm/s), u tumoru. Ujedno uz srednju vrijednost u kPa i cm/s izračunava se SD (standardna devijacija), kojom se izražava odstupanje u mjerenju, a koja prema Europskom društvu za ultrazvuk i medicini i biologiji ne smije biti veća od 20, a prema Svjetskom društvu za ultrazvuk u medicini i biologiji od 10. U poslijednjih nekoliko godina temeljem rezultata znanstvenih istraživanja Europsko i Svjetsko društvo za ultrazvuk objavili su vrijednosti normalnih, graničnih i patoloških čvrstoća tumorskog tkiva u dojci. Osim SWE tkivo dojke ovim kolor dopler uređajem skenira se novom softverskom metodom Micropure, kojim se detektiraju mikrokacifikati u tkivu dojke. Patološki mikrokacifikati su najčešće u tkivu dojke, osobito u čvoru dojke znak malignosti (zloćudnih promjena).
Na sllijedećim ultrazvučnim slikama vidljiva je primjena SE (Strain Elastography) i SWE (Share Wave Elastography)- slike u boji i slika u plavoj boji (micropure program) za detektiranje mikrokalcifikata.Na slici je u najčvršćem dijelu tumorske promjene vidljiv mikrokalcifikat. Nakon operacije PHD (patohistološki nalaz ) potvrdio je Ca dojke.